Královéhradecký kraj sloučí dvě střední školy v Hradci Králové

Střední průmyslová škola v Hradci Králové a střední odborná škola a učiliště v Hradební ulici se k 1. srpnu sloučí do jediného subjektu. Včera o tom rozhodli zastupitelé hradeckého kraje. 

Důvodem sloučení obou škol je dlouhodobý pokles počtu žáků, především na strojnické průmyslovce, a také snaha o snížení nákladů na provoz obou škol. Například škola v Hradební ulici bude moci opustit odloučené dílny. Podle krajské radní zodpovědné za školství Táňy Šormové (KSČM) přinese sloučení snadnější prostupnost mezi maturitními a učebními obory, což povede k lepšímu naplnění tříd a k zachování oborů. 

Záměr vyvolal obavy například zaměstnanců průmyslovky i žáků, v souvislosti s plánem kraje vzniklo také několik petic. Zástupci rodičů i učitelů z průmyslové školy včera vystoupili také na jednání zastupitelů a sloučení škol označili za nešťastné. Opoziční zastupitelé na jednání navrhli, aby do červnového jednání zastupitelů vznikla analýza případného sloučení, návrh však nezískal dostatečnou podporu. 
    
Na střední školy v Královéhradeckém kraji se letos přihlásilo 4160 žáků devátých tříd, školy přitom nabízejí téměř dvojnásobek volných míst. Kraj už oznámil, že bude pokračovat ve slučování dalších středních škol. Královéhradecký kraj v posledních letech sloučil několik středních škol, například v lednu 2012 rozhodli zastupitelé o sloučení Obchodní akademie a Jazykové školy v Hradci Králové se Střední odbornou školou veřejnosprávní a sociální ve Stěžerách. 
 
zdroj: ČTK