Královéhradecká záchranka má nové operační středisko za 40 mil. Kč

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje dnes ráno v Hradci Králové spustila nové operační středisko. Vybudovala jej nákladem téměř 40 milionů korun na základně krajských hasičů v ulici Na Bláhovce v hradecké čtvrti Plačice. V areálu, který je poblíž dálnice D11, již působí i jedna z výjezdových základen zdravotnických záchranářů. Na pořízení střediska získal kraj dotaci z fondů EU. ČTK to řekl mluvčí záchranářů Ivo Novák. 

Středisko disponuje moderními technologiemi komunikace a řízení, které by měly pomoci dál zrychlit a zlepšit práci záchranářů. "Usnadní navigaci sanitek a komunikaci nejen mezi dispečinkem a zasahujícími posádkami, ale také mezi záchrannou službou, ostatními složkami IZS a zdravotnickými zařízeními," uvedl Novák. 
    
Dosud měli záchranáři operační středisko v objektu nedaleko hradecké fakultní nemocnice. "Vzniklo v roce 2004 jako první svého druhu v ČR, ale je již překonané a technologicky ani stavebně nevyhovuje," uvedl Novák. V objektu dál zůstává výjezdová základna. 
    
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje má 15 výjezdových základen ve 13 městech hradeckého kraje, na pomoc pacientům je připraveno vyjet na 30 posádek. V plánech záchranářů je vybudování výjezdového stanoviště v Temném Dole na Trutnovsku. Základna by měla zlepšit dostupnost zdravotnické péče v horských střediscích Krkonoš. 
 
zdroj: ČTK