Kraj vypsal tendr na přestavbu náchodské nemocnice za 1,2 mld. Kč

Královéhradecký kraj dnes vypsal soutěž na modernizaci a dostavbu Oblastní nemocnice v Náchodě za odhadovanou cenu 1,19 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty. Zájemci mají nabídky podat do 9. října. ČTK to zjistila z údajů na portálu veřejných zakázek. Podle dřívějších sdělení hejtmanství by na konci ledna či začátkem února 2016 mohla být podepsána smlouva s vítězem. Stavba by podle zadávacích podmínek měla být hotová za 33 měsíců. 

Přestavba nemocnice je největším současným investičním projektem kraje a proti původním plánům nabrala značné zpoždění. Kraj chtěl původně stavbu zahájit už v roce 2012, hotovo mělo být do poloviny roku 2015. Zásadní zdržení nastalo poté, co kraj předloni v květnu zrušil přes rok trvající tendr na stavební firmu a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun. Další zdržení v řádu měsíců přinesly potíže s tendrem na zpracování projektové dokumentace. 
    
Stavbaři mají v areálu nemocnice vybudovat dva nové pavilony. V jednom bude například lůžková část chirurgie, ortopedie či gynekologické ambulance. Ve druhém rentgen, operační sály, ARO a chirurgická jednotka intenzivní péče, porodnice či dětské oddělení. "Tyto pavilony budou tvořit středobod areálu, nové srdce nemocnice," uvedl dříve radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD). Stavět se bude za provozu nemocnice a práce by měly trvat dva roky, dalšího půl roku potom zabere zkušební provoz. 
    
Hodnoticím kritériem soutěže bude cena. V zadání bude kladen velký důraz na kvalifikaci dodavatele," uvedlo hejtmanství. Na stavbu kraj použije vlastní peníze a část uhradí z úvěru. 
    
Aby kraj u zakázky předešel riziku podhodnocení nabídky od uchazečů, nechá si zpracovat od České komory stavebních ekonomů odborný posudek s odhadem ceny, který může při vyhodnocení výběrového řízení použít. 
    
Náchodská nemocnice je největší oblastní nemocnicí Královéhradeckého kraje. Její spádová oblast je až 150.000 obyvatel a ve svých odděleních má 650 lůžek. 
    
Další nemocnice má kraj v Jičíně, Trutnově a ve Dvoře Králové nad Labem. I u nich v budoucnu počítá s rozsáhlými investicemi. 
 
zdroj: ČTK