Jaroměř chystá zbourání mostu, který poničilo vzedmuté Labe

Radnice Jaroměře na Náchodsku chystá odstranění mostu z 19. století, který v noci na pondělí vážně poničilo vzedmuté Labe. Radnice by chtěla most zbourat co nejdříve, konkrétní postup by mělo v polovině června projednat mimořádné zastupitelstvo. Následně by radnice chtěla postavit nový most. U něj se náklady odhadují v řádu desítek milionů korun. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Klepsa (Volba pro město). 

Rozbouřené Labe u mostu, který spojuje školu Na Ostrově s hlavním náměstím, rozštěpilo podpěrný pilíř. Z mostu se pak do koryta řeky zřítila železná lávka, která hrozila zatarasením celého toku. V pondělí večer dva obří jeřáby zřícenou lávku z koryta vytáhly. "Most je nenávratně poškozen, a to včetně pilíře," řekl Klepsa. 

Odstranění mostu o délce 38 metrů a odhadované váze přes 200 tun nebude podle starosty jednoduché. Bude třeba i součinnosti Povodí Labe, aby na labské přehradě Les Království snížilo odtok. "Most by měl být v průběhu asi 14 dní podepřen speciálními ocelovými konstrukcemi. Pak se most kvůli maximálnímu odlehčení zbaví asfaltu a betonu, aby k odstranění zůstala jen holá konstrukce," řekl Klepsa. 
    
Zboření čeká i poničený pilíř, jehož zřícení podle odborníků nyní nehrozí. Nový most by měl být podle Klepsy bez pilíře v řece. Na plánech odstranění mostu radnice spolupracuje s firmou Chládek a Tintěra a firmou Hanyš. Právě firma Chládek a Tintěra měla v pondělí začít opravovat lávky pro pěší podél mostu. K tomu ale již po nočním rozlomení pilíře nedošlo. 
    
Kromě zničeného mostu v třináctitisícové Jaroměři jiné přímé škody z povodní nevznikly. Jaroměř od loňského července chrání protipovodňová ochrana za 147 milionů korun. Mobilní protipovodňové zábrany Jaroměř odstranila v úterý, když se voda v Labi vrátila k normálu. 
 
zdroj: ČTK