Hradecký kraj sníží počet autobusových spojů, jízdné podraží

V Královéhradeckém kraji od března pojede o zhruba čtyři procenta autobusových spojů méně. Kraj zruší autobusy, které využívá minimum cestujících či jsou nahraditelné jinými spoji, informoval ČTK mluvčí hejtmanství Imrich Dioszegi. Zrušením části spojů kraj podle něj ušetří minimálně 3,5 milionu korun ročně, od března také stoupne o pět procent cena jízdného v autobusech. Změny v dopravní obslužnosti schválili krajští zastupitelé. 

"Od roku 2009 přibylo v našem kraji o 30 procent spojů a tato nabídka nemůže růst donekonečna. Navíc se ukázalo, že lidé autobusy dostatečně nevyužívají," uvedl náměstek královéhradeckého hejtmana Karel Janeček (ČSSD), který má na starosti oblast dopravy. Podle něj chce kraj obcím nabídnout možnost se podílet na zajištění dopravní obslužnosti. "V jiných krajích je to zcela běžné, u nás obce na provoz autobusových linek zatím přispívají minimálně," uvedl Janeček. 

Zastupitelé dnes také kývli na zvýšení ceny jízdného. "Reálně to znamená zvýšení ceny většiny spojů o jednu korunu, maximálně o dvě koruny. Ke zdražení jsme museli přistoupit kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty a dlouhodobě se zvyšujícím cenám pohonných hmot," uvedl Janeček. 
    
Autobusové linky v Královéhradeckém kraji ročně najezdí více než 18 milionů kilometrů, kraj jejich provoz vloni dotoval 300 miliony korun. Dalších 350 milionů korun dá ročně kraj na provoz vlaků. Železniční spoje ročně najedou zhruba 5,5 milionu kilometrů. 
 
zdroj: ČTK