Hradecké muzeum zahájí výstavu věnovanou první světové válce

Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve čtvrtek večer zahájí výstavu nazvanou Mým národům, která je věnována první světové válce. Koná se u příležitosti letošního stého výročí od vypuknutí tohoto válečného konfliktu, otevřena bude do 16. listopadu, informovala Dana Mylerová z hradeckého muzea.

"Nová výstava v muzeu dokumentuje, jak tuto významnou událost prožívali její přímí aktéři, příslušníci rakousko-uherské armády. Výstava přiblíží také dopad válečných let na život obyvatel v zázemí," uvedla Mylerová. Návštěvníci uvidí například dobový tisk, plakáty, mapy, ukázky z deníků či lístky polní pošty. Muzeum vystaví také ukázky výzbroje a výstroje rakousko-uherského vojáka a také příslušníka legií.
 
Vystaveny budou také kolekce vojenských vyznamenání a řádů ve válce bojujících zemí či fotografie, které na výzvu muzea poskytla veřejnost. Na dokumentech z rodinných archivů jsou například snímky vojáků, které posílali svým blízkým, či fotografie z míst bojů jejich jednotek.
 
Muzeum východních Čech se výstavou připojilo do celostátní kampaně a výstav a akcí nazvané Muzea a Velká válka, kterou na letošní rok vyhlásila Asociace muzeí a galerií České republiky. V hradeckém kraji je podobně zaměřená výstava otevřena od 5. června například v trutnovském muzeu. Výstava přibližující příčiny války a jednotlivé válečné fronty bude přístupná do 7. září.
 
zdroj: ČTK