Hradecké muzeum představuje práce žáků zámečnické školy

Muzeum východních Čech v Hradci Králové 8. května otevře výstavu přibližující umělecké práce, které vytvořili žáci Odborné školy pro umělecké zámečnictví. Škola v Třebechovicích pod Orebem a později v H. Králové působila v letech 1874 až 1954 a díla jejich žáků jsou k vidění v celé České republice. Výstava bude otevřená až do 16. listopadu, řekla dnes novinářům spoluautorka výstava Markéta Pražáková. 

Práce žáků zámečnické školy jsou k vidění na mnoha místech v H. Králové či v dalších městech, z dílen školy jsou například kašna na Velké náměstí v H. Králové, kašna v parku v Poděbradech či schodiště Západočeského muzea v Plzni. Například v H. Králové většinu kovaných schodišť a balkónů na historických domech vytvořili právě žáci zámečnické školy. Exponáty pocházejí ze sbírek muzeí a škol. 
    
"Výstava prezentuje průřez tvorby žáků školy, na začátku především v pseudohistorických stylech a potom práce v secesním období. Představujeme také tvorbu některých žáků školy, kteří poté v Hradci Králové působili," řekla Pražáková. Výstava se ve třech výstavních sálech koná u 140. výročí založení školy. Hradecká škola přestala fungovat poté co o kované doplňky přestal být zájem, obor umělecké kovářství v roce 1954 přešel na turnovskou uměleckou školu.
    
Muzeum východních Čech na červen připravuje otevření výstavy nazvané Mým národům!, která u příležitosti 100. výročí vypuknutí první světové války přiblíží roky 1914 až 1918 na frontách i v zázemí. 
 
zdroj: ČTK