Helicopter show v Hradci Králové doplní výstava letadel

Helicopter show, která se dvanáct let konala na královéhradeckém letišti, v letošním roce nově doplní výstava letadel. Akce se pod novým názvem European Festival of Aviation uskuteční od 19. do 21. června, k vidění bude přes sto nejrůznějších vrtulníků a letadel. Novinářům to dnes řekl Daniel Tuček z pořádající společnosti DSA.

Podle Tučka se odborníkům představí na sedm desítek výrobců letecké techniky, letadel a vrtulníků. V sobotu 21. června se na letišti uskuteční letecká show, na které budou k vidění akrobatické speciály i různé typy vrtulníků.
 
Diváci uvidí například zásah záchranářů při hromadné dopravní nehodě. "Nejzajímavějším prvkem programu bude rychlostní závod mezi vrtulníkem AS 350 a akrobatickým speciálem pilotovaným Martinem Šonkou. Sám nedokážu odhadnout, jakým výsledkem závod skončí," řekl Tuček.
 
Organizátoři očekávají účast několika desítek tisíc diváků. Například loňskou výstavu vrtulníků navštívilo zhruba 20.000 lidí. Pořadatelé také oznámili, že během výstavy bylo uzavřeno přes 80 kontraktů s leteckou technikou za asi půl miliardy korun.
 
zdroj: ČTK