Festivalovým miláčkem publika se v Červeném Kostelci stalo Peru

61. ročník Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci v neděli 23. srpna končí posledním  festivalovým dnem.  Na letošním ročníku vystupovalo  21 tanečních folklorních souborů z  16 zemí světa a třech kontinentů. Festivalové publikum  v sobotu v noci ocenilo svými hlasy  v divácké soutěži o nejzajímavější festivalový soubor jihoamerické  Peru. Na druhém místě  diváky nejvíce nadchnul soubor z dalekého Taiwanu. Překvapením bylo umístění dětského souboru Hadářek z Červeného Kostelce na třetím místě. Cenu starosty města Červený Kostelec  si v poslední festivalový den s sebou domu odváží folklorní soubor ze Srbska.  

“Poprvě za historii 61. Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci udělujeme i cenu ředitele festivalu. Mne nejvíce nadchl taneční soubor z Kostariky. Jejich dvacetiminutové sobotní vystoupení, kde na podiu přes 25 tanečníků předvedlo smršť letních a slanou vodou nabitých tanců, mne naprosto naladilo na dovolenou v zámoří. Kostarika v sobotu v noci roztančila 3000 přihlížejících diváků, což je obdivuhodné. Cenu ředitele festivalu si tedy zaslouží právem,“ říká ředitel  Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci Tomáš Šimek.  
 
Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci zahájil tančení v přírodním areálu J.K.Tyla ve středu 19. srpna 2015 a neděle 23. srpna 2015 je festivalovým dnem posledním. Po celou festivalou dobu, tedy 5 dnů, se předvedlo více jak 600 učinkujících z celého světa. V zákulisí festivalu o jeho průběh pečovalo na 70 pracovníků. Celkově na festival přijelo 6 500 platících návštěvníků, kteřé baví folklor, náš i cizí, exotické země a jejich kultura. 
 
Velmi spontánní bylo také večerní tančení s publikem po ukončení oficiálního festivalého programu v jednotlivých dnech. “ Tančilo se pospolu.  Všechny státy,  veřejnost i pořadatelé byli  za jedno. Bylo to opravdu krásné. Tančení pod širým nebem s živou hudbou a s tanečníky, kterým nedělalo problém  Vás naučit něco nového,” říká ředitel Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci Tomáš Šimek. 
 
Nyní si Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci  dá zaslouženou dvouměsíční pauzu. V říjnu se stálý tym  5 pracovníků Městského kulturního střediska  vrhne opět do plánování dalšího, již 62. festivalového ročníku. 
 
O Mezinárodním folklorním festivalu Červený Kostelec: 
Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci patří mezi nejvýznamnější festivaly v Evropě. Byl oceněn zařazením mezi hlavní festivaly pořádané pod patronací mezinárodní  organizace lidového umění  International Organization of Folk Art patřící statutem B pod organizaci UNESCO.  Koná se každoročně ve druhé polovině srpna v překrásném prostředí přírodního areálu u Divadla J. K. Tyla. Pravidlem jsou tisícové návštěvy pořadů v amfiteátru a tisíce diváků sledují také průvod a vystoupení souborů v různých částech města i regionu. Podvečerní programové bloky jsou zakončeny noční taneční zábavou, při které se na parketu setkávají účinkující s diváky. 
 
     
 
Foto: Tomáš Kábrt, město Červený Kostelec