Festival Rock for People zřejmě skončí ve ztrátě

Pořadatelé 18. ročníku hudebního festivalu Rock for People, který skončil v sobotu nad ránem na letišti v Hradci Králové, utrpěli vinou nepřízně počasí několikamilionové škody. Bouře zničila několik stánků v areálu a vážně narušila program akce, když mimo jiné nevystoupila největší hvězda akce, americká skupina Faith No More. Festival pravděpodobně skončí ve ztrátě, ohrožena je i jeho budoucnost, řekl ČTK spolupořadatel akce Michal Thomes.

"Jak někdo trefně poznamenal, festival, který začal 3. července, třikrát přežil svou klinickou smrt. Troufám si tvrdit, že jiné festivaly by to zapíchly hned první den po propršeném večírku pro nedočkavé," řekl Thomes.

Rock for People má kvůli bouřkám a dešti existenční problémy, přestože na čtvrteční program dorazilo podle pořadatelů rekordních 30.700 lidí. Dosavadní rekord festivalu činil 28.500 návštěvníků.
 
"Hlavní úder" počasí přišel ve čtvrtek před koncertem skupin Faith No More a Orbital. K další velké bouři se schylovalo b pátek, nakonec se ale Festivalparku dotkla jen okrajem a silný vítr s deštěm neměly takovou intenzitu jako v okolí Hradce Králové, kde padaly stromy i domy.
 
"Návštěvníci byli velmi stateční, klobouk dolů před tím, co všechno vydrželi. To jsou ti 'držáci', na nichž Rock for People stojí," podotkl Thomes.
 
Přestože měl letošní Rock for People největší návštěvnost ve své historii, paradoxně to nestačí k pokrytí nákladů, které vinou počasí podstatně vzrostly. "Rozpočet festivalu je sestavován z různých zdrojů a jedním jsou i tržby z občerstvení, které s úbytkem návštěvníků na páteční program a uzavřením stánků v průběhu bouří poklesly," řekl Thomes.
 
Škody v areálu se stále sčítají a řeší za pomoci právníků. Podle Thomese docházejí další hlášení pojistných událostí od prodejců i návštěvníků, kterým například na zaparkované auto spadl strom.
 
Finanční ztráta festivalu bude několik milionů korun. Thomes uvedl, že její výše bude záležet na tom, co uzná pojišťovna za pojistnou událost. Pro podobné události má festival vytvořen "finanční polštář", ale Thomes si není jistý, zda bude stačit k pokrytí nečekaných nákladů. "Klidně se může stát, že se příští ročník Rock for People neuskuteční," připustil.
 
zdroj: ČTK