Exnáměstek hradeckého primátora Malíř odmítl obžalobu z korupce

Bývalý náměstek hradeckého primátora Josef Malíř, který kvůli odkupu parkovacího domu do majetku města čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku, dnes u hradeckého krajského soudu jakoukoli vinu odmítl. Malíř odmítá, že by úmyslně jednal tak, aby poškodil město.

"Já odmítám obvinění jak z hlediska takzvané škody, tak i z hlediska toho odůvodnění, které pokládám za neobjektivní," řekl Malíř. Záměr na výstavbu parkovacího domu podle něj obsahoval již územní plán. Soukromý investor, který v lokalitě bývalé mlékárny stavěl bytový komplex, poté nabídl parkovací dům městu. Malíř uvedl, že připravoval smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Cenu obsaženou v této smlouvě nechal zkontrolovat podle cen stavebních prací. Vlastní výstavbu, kolaudaci či podpis kupní smlouvy Malíř již neřešil.
 
Obžaloba Malíře viní z toho, že jako předkladatel ostatním členům rady města a zastupitelstva vědomě podával nepravdivé a zkreslené informace s tím záměrem, aby Hradec Králové pořídil do svého vlastnictví parkovací dům, který budovala soukromá firma. Město za parkovací dům zaplatilo 75 milionů korun, přitom podle znaleckého posudku je obvyklá cena stavby necelých 52 milionů. V parkovacím domě bylo podle spisu také méně parkovacích státní, než bylo původně plánováno.
 
"Ten parkovací dům byl dle znaleckého posudku pořízen za takzvaně předraženou cenu, nikoliv za cenu obvyklou. Ta obvyklá cena by měla být o zhruba 20 milionů nižší než cena, za kterou byl reálně pořízený," řekl dnes novinářům státní zástupce Petr Kouble. V případě prokázání viny hrozí Malířovi pět až 12 let vězení. Hlavní líčení je nařízené do 14. listopadu.
 
Malíř navíc u hradeckého okresního soudu čelí další obžalobě kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku ve stadiu pokusu v souvislosti s rekonstrukcí a pronájmem královéhradeckého zimního stadionu. Podle obžaloby jde o dva dodatky smluv, u kterých byla prodloužená doba nájmu na delší období. Teoreticky městu mohla vzniknout škoda 26 milionů korun. Okresní soud bude v hlavním líčení pokračovat 5. prosince.
 
zdroj: ČTK