Právě se nacházíte:

Epidemie chřipky ustupuje

Chřipková epidemie slábne. „V rámci kraje byl zřejmě překonán letošní vrchol epidemie akutních respiračních onemocnění smíšeného nechřipkového a chřipkového původu,“ informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí.

Některé nemocnice už odvolaly zákaz návštěv, který měl jejich pacienty chránit před nákazou.

Na konci minulého týdne hygienici v kraji evidovali 1206 nemocných na sto tisíc obyvatel, předešlý týden to bylo zhruba o 250 pacientů více. Nejvíce nemocných bylo na Jičínsku, naopak podle čísel chřipce nejlépe vzdorovali lidé na Hradecku.

„Zcela objektivně situaci vyhodnotit nelze, protože na Hradecku byly jarní prázdniny,“ upozornila mluvčí. Podle ní však náznaky současného poklesu nemocnosti stále doprovází mnoho klinicky závažných případů onemocnění chřipkou, nichž některé skončily smrtí. K pátku bylo nahlášeno 47 případů klinicky závažného onemocnění chřipkou a akutních respiračních onemocnění, dvanáct lidí nemoci podlehlo.

V nemocnicích v Broumově, Náchodě, Novém Městě nad Metují a Rychnově nad Kněžnou už mohou za pacienty návštěvy, v hradecké Fakultní nemocnici zákaz ještě trvá. Návštěvy nesmějí ani do trutnovské nemocnice, tam je ale příčinou zvýšený výskyt spalniček v okolí.

Epidemie zvolna ustupuje i v rámci Česka. K pátku hygienici hlásili 1316 nemocných na sto tisíc obyvatel, oproti předešlému týdnu to znamená pokles o 9,4 procenta. V některých krajích ale chřipka stále útočí, například v sousedním Libereckém kraji zaznamenali 1768 nemocných na sto tisíc obyvatel.