ECE obchodní centrum v H. Králové nepostaví, město řeší stadion

Německá developerská společnost ECE nákupní centrum Arkády v Hradci Králové nepostaví. O způsobu výstavby městského fotbalového stadionu, který byl součástí několikamiliardového projektu, by mělo být jasno na přelomu července a srpna. Vyplynulo to z dnešního jednání ECE s vedením města. ECE původně plánovala, že od ní projekt převezme slovenská HB Reavis. Ta ale minulý týden oznámila, že do projektu nevstoupí.

"Přestože se společnost ECE do stavby obchodního centra podle dnešního vyjádření pustit nehodlá, deklaruje zájem pomoci realizaci projektu jiným způsobem," řekla ČTK mluvčí radnice Magdaléna Vlčková. Zástupci ECE podle ní rovněž uvedli, že se v návaznosti na své rozhodnutí nebrání finančním závazkům plynoucím z původních smluv.
 
Město podle primátora Zdeňka Finka zváží několik variant výstavby fotbalového stadionu. "Musíme společně s naším fotbalovým klubem pečlivě zvážit každou z nich. Snahou je co nejrychlejší řešení výstavby fotbalového stadionu, který splní podmínky prvoligové soutěže," uvedl Fink. Sám se již dříve vyjádřil pro postupnou rekonstrukci stadionu v režii města.
 
Šest let připravovaný projekt za 3,75 miliardy korun dosud získal pravomocné územní rozhodnutí. Objekty měly stát na městských pozemcích na místě nynějšího stadionu U Lízátek. Developer měl postavit obchody, město novou fotbalovou arénu. Nyní se projekt dostal do stavu před podáním žádosti o stavební povolení.
 
Společnost ECE malšovický projekt připravovala od roku 2008. Loni v prosinci ECE oznámila, že ji v projektu nahradí firma HB Reavis. Po dalších jednáních letos v květnu hradečtí zastupitelé souhlasili s tím, že projekt může HB Reavis převzít. Souhlas zastupitelstva byl podmínkou k pokračování projektu.
 
Princip projektu spočíval v tom, že ECE od města za 259 milionů korun koupí pozemky pro své nákupní centrum Arkády. Město si pak samo asi za půl miliardy postaví stadion. ECE se také zavázala, že dá fotbalovému klubu během deseti let 176 milionů korun a zaplatí asi 115 milionů za infrastrukturu, dopravní napojení a demolici starého stadionu.
 
zdroj: ČTK