Cyklobusy pojedou ve čtyřech oblastech

Speciálně upravené autobusy pro přepravu jízdních kol letos v Královéhradeckém kraji opět pojedou ve čtyřech oblastech. Jako první se rozjedou 5. května cyklobusy v Českém ráji, následně se připojí spoje v Krkonoších, Kladském pomezí a v Orlických horách. Jejich provoz skončí v září. Hradecký kraj, stejně jako loni, podpoří provoz a propagaci těchto linek 3,5 milionu korun, řekl ČTK mluvčí kraje Jiří Hošna.

Ročně služeb cyklobusů v hradeckém kraji využijí desítky tisíc lidí. Například v Krkonoších se zájem v posledních letech pohybuje mezi 30.000 až 40.000 lidmi. "Průměrně využívá linky cyklobusů kolem dvaceti cestujících, ve špičce používá jeden spoj až padesát lidí," uvedl Hošna.

V Českém ráji první cyklobus vyjede na lince z Jičína do Libuně, Újezdu pod Troskami a Turnova. V Kladském pomezí povede jedna z tras i z Náchoda směrem na polský Karlów. Informace o provozu cyklobusů budou lidem k dispozici na internetových stránkách turistických infocenter, zastávkách autobusů a v regionálních denících a rádiích.

Provoz cyklobusů kraj dotuje v rámci dopravní obslužnosti. "Hradecký kraj podporuje možnosti aktivní turistiky v regionu, mezi nimiž cyklistika zaujímá významné místo. Jedním z dalších významných projektů bude letos zahájení stavby cyklostezky z Hradce Králové na Kuks," řekl hejtman Lubomír Franc.

Hradecký kraj je po Praze, Jihomoravském a Jihočeském kraji čtvrtým nejnavštěvovanějším regionem v Česku. Loni se počet hostů ubytovaných v kraji zvýšil o tři procenta na více než 829.000. Počet návštěvníků kraje tak vzrostl poprvé od roku 2007.

zdroj: ČTK