Čtyřicetimetrový komín v České Skalici zdobí přes tisíc surfinií

V České Skalici na Náchodsku je na čtyřicetimetrovém cihlovém komíně v plném květu přes 1000 surfinií, které tam zahradníci vysadili v květnu. Surfinie rostou ve 355 truhlících, které jsou v 34 prstencích kolem celého komínu. Střídají se přitom kruhy bíle a fialově kvetoucích surfinií. ČTK to řekl Jiří Janeček z marketingu společnosti Agro CS, v jejímž areálu komín stojí.

Rostliny svými převislými květy pokryly téměř celý komín, který je vidět i z obchvatu České Skalice. Jen v některých částech komína ještě prosvítá cihlové zdivo. "Pokud bude příznivé slunečné počasí, mělo by k úplnému kompaktnímu spojení všech řad dojít za tři až čtyři týdny," řekl Janeček. Dosavadní počasí podle něj zcela optimální nebylo. "Chtělo to více slunečních dní," řekl.
 
Firma, která například vyrábí zahradní substráty, travní směsi a hnojiva, komín surfiniemi poprvé osázela loni, aby dokázala, že květiny lze pěstovat i na takovém extrémním místě. Záměr plně zakrýt komín květinami však zcela nevyšel, zejména kvůli chladnému jaru a příliš horkému létu. Zahradníci proto letos zvýšili počet osázených kruhů z 19 na 34 a počet rostlin ze 741 na 1065 kusů.
 
Vodu a potřebné živiny rostlinám dodává závlaha z hadic o délce 1,15 kilometru a na jedno zalití je třeba 1,5 metru krychlového vody. "Jen voda však rostlinám nestačí. Musí mít kvalitní substrát a dostávat tekuté hnojivo bohaté na živiny. Jako přírodní doping surfiniím dáváme výluh z žížalího kompostu. Do zálivky přidáváme i přípravek proti škůdcům," řekl Janeček. Počítá, že surfinie by měly komín zdobit do konce října, do prvních mrazíků. Horolezci pak z něj truhlíky sundají.
 
zdroj: ČTK