Chátrající zámek Toužim zajistila, na opravu zatím nedojde

Zchátralý zámek v Toužimi, který je majetkem města, je zajištěný proti další devastaci. Radnice vynaložila na nezbytné úpravy v minulých letech zhruba 1,5 milionu korun. S opravou památky ale minimálně v příštích dvou letech nepočítá. Obnova zámku by stála až 200 milionů korun a město se nechce zadlužit. Navíc je pro něj prioritou zahájená obnova náměstí, kterou platí radnice ze svého a přijde na téměř 40 milionů korun. ČTK to řekl starosta Alexandr Žák.

Z celého objektu už byla odstraněna původní měděná krytina, kterou stejně odnášeli zloději, a nahrazena jinou. Vstupy a okna vyplnilo bednění, aby se do budov nedostávali vandalové či bezdomovci. Ničivému vlivu vody mají zabránit nové okapové žlaby a svody, hotová je i dešťová kanalizace, podotkl starosta. "Uvnitř zámku jsou dozděné některé části, aby se nezbortily stěny. Další projekční práce jsme však prozatím zastavili. Peníze nyní potřebujeme jinde. Zámek musí chvíli počkat," poznamenal Žák.

Než se vůbec projekt rekonstrukce vypracuje, musí být podle starosty jasné, k čemu by zámek sloužil. A podstatné je, kolik by stál provoz a jestli by ho město zvládlo. Žák připomněl projekt v Královském Poříčí u Sokolova, kde se rekonstruovaný historický statek změnil na víceúčelový objekt a v něm našla útočiště a dílny řada tradičních řemeslníků, nechybí muzeum a na statku se konají kulturní akce. "Záměr musí být dobře připravený, aby zámek nevysával z města neúměrně mnoho peněz," dodal.
 
Městu se zámek vrátil před časem po rozhodnutí soudu, který zrušil původní kupní smlouvu se soukromým subjektem. Objekt, který má dvě části, byl ovšem už notně zchátralý. Podle starosty město na záchranu památky nemá peníze. Šancí by bylo například spojení s finančně silným partnerem či uspět se žádostí o dotace. Radnice má zatím jasno v tom, že zámek nechce prodávat. "S tím nepočítáme a pak je otázkou, zda by se v současné době vůbec nějaký zájemce našel," konstatoval starosta.
 
Počátky zámeckého areálu sahají do konce 12. století. Komplex kdysi tvořil Horní a Dolní zámek, hospodářský dvůr, pivovar a park s letohrádkem. V Horním zámku jsou zbytky proboštství a gotického hradu, rozšířeného o palác, po řadě úprav v 16. až 18. století dostal dnešní podobu počátkem 19. století. Dolní zámek vznikl renesanční přestavbou kolem roku 1544, definitivně byl upraven koncem 18. století. Od 90. let minulého století zámek chátrá.
 
zdroj: ČTK