Češi spí se svými psy v posteli

Nedávné ankety se zúčastnilo několik stovek pejskařů a ukazuje zajímavé poznatky ze světa chovatelů psů, jako například to, že stále více lidí dovoluje svým psům spát každý den ve své posteli. A to i navzdory tomu, že mnoho odborníků říká, že to není dobré – pro psa z výchovných důvodů a pro člověka ze zdravotních hledisek.  

Mezi nejčastější povinnosti všech pejskařů patří každodenní venčení. Pokud nemáme zahradu a musíme chodit do práce, tak často nastává problém s kvantitou venčení. Anketa Krmiva-pucalka.cz ukazuje, že 63 % dotázaných chodí ven 3x až 4x denně. Z toho celých 34 % chodí až 4x. Pejskaři také dokázali, že nešetří na psech časově, protože 51 % dotázaných v anketě uvedlo, že chodí venčit psa přes den na více než hodinu a půl. Pouze 8 % jen na hodinu denně.

Jak dlouho je pes doma sám?

Velkým dilematem je u pejskařů, kteří si nemohou brát psa do práce i to, jak dlouho nechat zvíře samotné. Odborníci uvádí, že by pes rozhodně neměl být přes den sám a bez vyvenčení více než osm hodin. Češi toto „pravidlo“ dodržují i s několikahodinovou rezervou, protože nejčastěji dotázaní nechávají psy doma pět hodin (85 %), pouze 15 % je nechává doma více než osm hodin.

Již zmiňované spaní v posteli pak povoluje 68 % všech dotázaných. Z toho dokonce 57 % dovolí svým čtyřnohým miláčkům v posteli spát každý den.

Mlsání od stolu

Lidé mají též tendence psům tzv. přilepšovat. Většina odborníků na psí výživu se ale shoduje, že krmení od stolu není výchovné, a hlavně není pro psa zdravé. „Zde nám anketa ukazuje, že pejskaři v tomto nemají stále jasno, protože 42 % dotázaných psům dává od stolu pravidelně. Zato 33 % dotázaných striktně dodržuje, že nikdy od stolu nepřilepšuje. 24 % lidí volí variantu dávat pejskům zbylé jídlo do jejich misek, říká autor ankety Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz a dodává: „ Radost máme i ze zvyšujícího se trendu přidávat do každodenní stravy doplňky stravy v podobě minerálů a vitamínů. Zde drtivá většina dotázaných (85 %) dává doplňky stravy na zlepšení kvality srsti.“