Celý loňský zisk 791 milionů korun dá VČP na dividendy

Společnost Východočeská plynárenská (VČP) dá celý loňský zisk 791 milionů korun na dividendy. Na jednu akcii připadne dividenda 823 korun. Rozhodla o tom valná hromada VČP. Firma tak pokračuje v trendu minulých let, kdy veškeré zisky dala akcionářům. Loni plynárny daly na dividendy celý předloňský rekordní zisk 1,03 miliardy korun. Hlavní část dividend inkasuje německá skupina RWE, která kontroluje přes 66 procent akcií VČP.

Tržby za prodej plynu a elektřiny, distribuci plynu a ostatní služby firmě loni klesly o 10,6 procenta na 6,73 miliardy korun. Pokles tržeb způsobil zejména propad prodeje plynu o 22 procent na 5912 gigawatthodin, a to hlavně kvůli odchodu zákazníků ke konkurenci. Nepříznivě se na odbytu podepsal i teplotně nadprůměrný rok. V tržbách firmě pokles prodeje plynu částečně kompenzoval nárůst prodejních cen. Na rozdíl od plynu firma výrazně zvýšila počty zákazníků odebírajících elektřinu.

VČP jako dominantní hráč na regionálním plynárenském trhu loni ztrácela klienty ve všech kategoriích. Největší meziroční propad byl mezi velkoodběrateli, kde od VČP ke konkurenci přešla třetina odběratelů. V kategorii maloodběratelů VČP ztratila 18 procent klientů a u domácností 16 procent. Celkový počet zákazníků firmě loni klesl o 16 procent, o 45.541 na 232.753 klientů. Před otevřením trhu s plynem měla VČP zhruba 290.000 zákazníků.
 
Podle předsedy představenstva Jindřicha Broukala se firma snaží odchodu zákazníků ke konkurenci čelit vytvářením nových produktů, například nabídkou kontraktů s cenou plynu fixovanou na delší období či nabídkou současných dodávek plynu a elektřiny. Prodej elektřiny VČP loni zmnohonásobila z 1606 MWh na 56.029 MWh elektřiny. Počet konečných zákazníků zvýšila z 1230 na 6594 subjektů.
 
Šéf dozorčí rady VČP Martin Herrmann k problematice odhodu klientů k levnější konkurenci uvedl, že VČP nebude a ani nechce být nejlevnějším hráčem na trhu s plynem. "Diskutujeme každý den, co s tím udělat. Chceme být nejlepším, a ne nejlevnějším dodavatelem na trhu," řekl. Firma podle něj intenzivně pracuje na tvorbě konkurenceschopných produktů, aby byla schopná trend odchodu klientů ke konkurenci brzdit.
 
Skupina VČP, kterou vedle VČP tvoří i společnost provozující distribuční soustavu VČP Net, vykázala loni konsolidovaný zisk 723 milionů proti 965 milionům korun o rok dříve. Hlavní část zisku VČP, a tedy i celé skupiny, loni vytvořila právě firma VČP Net. Letos skupina očekává snížení čistého zisku asi o pět procent na 685 milionů Kč. Tržby skupiny by měly vzrůst o 3,2 procenta na 6,95 miliardy Kč.
 
Na investice skupina VČP loni dala 366 milionů Kč, což bylo na úrovni roku 2010. Z nich 254 milionů šlo do obnovy distribuční soustavy. Mezi nejvýznamnější akce patřily rekonstrukce sítí v České Skalici, Hradci Králové, Pardubicích a Litomyšli. Pro roky 2012 až 2014 skupina VČP plánuje růst investic na průměrnou hodnotu 520 milionů korun.
 
Ve VČP loni v průměru pracovalo 45 lidí. Jejich průměrná mzda činila 36.462 korun.
 
Skupina RWE ve VČP drží téměř dvě třetiny akcií. Další významné podíly mají SPP Bohemia (19 procent) a Slovenský plynárenský priemysel (deset procent).
 
zdroj: ČTK