Bouřka zaplavila sklepy a silnice

Bouře se silným deštěm v úterý odpoledne a večer v hradeckém kraji zaplavila sklepy, garáže a silnice. Na Hradecku blesk zasáhl člověka. Nejvíce postižené bylo Hradecko a Náchodsko, kde hasiči zasahovali u asi stovky událostí. Převážně čerpali vodu. Přívalový déšť postihl i Rychnovsko. Energetici řešili dnes ráno v podhůří Krkonoš a okolí Orlických hor tři poruchy na vedeních vysokého napětí. Bez proudu bylo několik stovek lidí. ČTK to zjistila od hasičů, policie a energetiků.

Blesk odpoledne zasáhl na Hradecku muže. Při příjezdu záchranářů byl při vědomí. Záchranáři jej odvezli do hradecké fakultní nemocnice na pozorování, uvedl mluvčí krajských záchranářů Tomáš Ježek.

Dnes ráno už hasiči u žádné zátopy nezasahovali, sdělil ČTK krajský operační důstojník. Celkem měli hasiči nahlášeno kolem 200 událostí. Ke všem ale nakonec nevyjížděli, protože voda rychle opadla a lidé jejich pomoc už nepotřebovali.
 
V Hradci Králové hasiči například čerpali vodu z hotelu Alessandria, polikliniky na Slezském předměstí, lékárny na třídě SNP nebo ordinace oční kliniky v ulici Antala Staška, uvedla mluvčí krajských hasičů Martina Žahourková. Voda také zaplavila podzemní garáže v Jungmannově ulici, vnikla i do obchodního centra Futurum, u kterého byla zaplavená silnice.
 
Na Náchodsku se voda dostala do sklepů a domů například v Náchodě, Jaroměři, Vestci, Červeném Kostelci, Velké Bukovině, Olešnici. V Olešnici se místní potok vylil z koryta a hasiči museli vybudovat hráze z pytlů s pískem.
 
Kvůli zvednuté hladině potoka museli náchodští hasiči v úterý odpoledne evakuovat dětský tábor v obci Miskolezy. Celkem 34 dospělých a dětí našlo dočasný azyl v tělocvičně ve Chvalkovicích. V Adršpachu hořel sloup elektrického vedení, dráty spadly na silnici. V Božanově hořela trafostanice.
 
Nejvíce pršelo na Hradecku, Náchodsku a v podhůří Orlických hor. Například ve Velkém Dřevíči na Náchodsku napršelo 66 litrů na metr čtvereční. Ve Smiřicích na Hradecku spadlo 56 litrů na metr čtvereční. Na Metuji v Krčíně přes noc platil první stupeň povodňové aktivity - bdělost. Kolem úterní 19:00 se na první stupeň nakrátko dostala Metuje i v Hronově.
 
Pozor si musejí dát řidiči při cestě z Bohuslavic na Náchodsku směrem na Pohoří. Silnici tam zatopila voda a opravuje se most, provoz je možný kyvadlově. Na některých silnicích může být po dešti z polí splavené bláto.
 
zdroj: ČTK