Bílá věž v Hradci Králové bude otevřená zřejmě 30. května

Královéhradecká dominanta Bílá věž, která byla celkově rekonstruována za více než 50 milionů korun, by mohla být otevřena 30. května. Novinářům to dnes řekli představitelé radnice. Oprava Bílé věže začala na podzim 2013.

Primátorův náměstek Jindřich Vedlich řekl, že stavební firma začne stavbu předávat 30. března, kolaudační rozhodnutí budou vydávána během dubna. V květnu věž převezme Hradecká vzdělávací společnost (HKVS), která zajišťuje její provoz. "Květen by byl i na přípravu pracovníků HKVS, aby se seznámili s těmi technologiemi, a 30. května by mohlo být slavnostní otevření," řekla primátorova náměstkyně Anna Maclová. 
    
Rekonstrukce Bílé věže měla být podle původních plánů dokončena do loňského 5. prosince, loni radnice oznámila, že se kvůli špatnému stavu zvonové stolice rekonstrukce protáhne o zhruba pět měsíců. Součástí oprav 72 metrů vysoké věže je vybudování multimediálního informačního centra, v jejím interiéru je také umístěn skleněný model věže. 
    
Stavba Bílé věže byla zahájena v červnu 1574. V roce 1581 byl do čtvrtého patra zavěšen zvon Augustin, který patří mezi největší zvony v Česku. Z ochozů věže je výborný výhled na stotisícový Hradec Králové a jeho okolí. 
 
zdroj: ČTK