Za vraždu seniorky dostal recidivista doživotní trest

Hradecký krajský soud včera uložil recidivistovi Jiřímu Mlíkovi za únorovou vraždu seniorky v Moravanech na Pardubicku doživotní trest vězení. Pětačtyřicetiletý muž podle obžaloby vraždil na vycházce z psychiatrické léčebny. Před soudem tvrdil, že se necítí vinen. Rozsudek dosud není pravomocný, státní zástupkyně i Mlíka si ponechali lhůtu na odvolání.

Soud Mlíku potrestal za vraždu, porušování domovní svobody a také neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Podle předsedy senátu Jiřího Vacka soud doživotní trest uložil s přihlédnutím k tomu, že Mlíka byl v minulosti za podobnou trestnou činnost již potrestán. "Jednání vůči staré, navíc tělesně postižené ženě, bylo zvlášť surové," řekl Vacek. Podle soudu si Mlíka k páchání své trestné činnosti vybíral slabší objekty již v minulosti.

Mlíka, který vynesení rozsudku sledoval bez viditelných emocí, se podle obžaloby do bytu seniorky dostal pod záminkou, že jde zkontrolovat stav vodoměru, následně začal ženu škrtit a do úst ji nacpal kuchyňský hadr. Z bytu oběti si Mlíka odnesl peněženku, ve které bylo nejméně 1000 korun a vlakem se vrátil do léčebny na Litoměřicku.
 
Obžalovaný v léčebně absolvoval ochrannou sexuologickou léčbu po loňském podmínečném propuštění z vězení, do kterého ho v roce 2003 na 12 let poslal hradecký soud za pohlavní zneužití a pokus o vraždu sedmileté školačky ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. Už v roce 1995 byl Mlíka odsouzen v Německu za pokus o znásilnění dvou žen, propuštěný byl v roce 2001.
 
Mlíka včera u soudu zopakoval, že zločinu, ze kterého je obviněn, se nedopustil. "Pardubická policie zmanipulovala důkazy, poukazuji na zmanipulovanost soudní znalkyně," řekl. Mlíkova obhájkyně, která pro klienta v závěrečném návrhu požadovala zproštění obžaloby, novinářům řekla, že není klientem zmocněna k tomu, aby cokoliv komentovala.
 
Státní zástupkyně Lenka Faltusová ve své závěrečné řeči, ve které navrhla uložení doživotního trestu, uvedla, že je nutné izolací obžalovaného ochránit společnost. "Tresty uložené za předchozí trestnou činnosti u obžalovaného selhaly. Z výpovědí znalkyň vyplývá, že je vysoce nebezpečnou osobou a je vysoce společensky nebezpečný," řekla u soudu Faltusová.
 
Podle posledních údajů vězeňské služby pobývá v českých věznicích 42 osob odsouzených k doživotnímu trestu, z toho dvě ženy.
 
zdroj: ČTK