Vimperk má nejlepší systém sběru a třídění odpadu

Nejlepší systém sběru a třídění komunálních odpadů v České republice měl v roce 2011 osmitisícový Vimperk z okresu Prachatice. V osmém ročníku soutěže O křišťálovou popelnici, jejíž výsledky byly dnes vyhlášeny v Hradci Králové, skončil na druhém místě Jeseník. Třetí příčka patří středočeským Sedlčanům. Do soutěže pořádané společností Eko-kom, která v Česku organizuje sběr, třídění a recyklaci odpadů, bylo zapojeno téměř 6000 měst a obcí.

Vedle oceněných se do finálového kola dále probojovaly Litomyšl, Uherské Hradiště, Bílovec, Týniště nad Orlicí, Nové Město na Moravě, Říčany, Český Brod, Olomouc, Milevsko, Černošice a Lomnice nad Popelkou. Vítězové si mezi sebou rozdělili odměnu 320.000 korun. Loni si nejvyšší ocenění odnesly středočeské Říčany, následované Olomoucí a obcí Zruč-Senec z okresu Plzeň-sever.

Obce jsou hodnoceny podle dosažených výsledků v nakládání s komunálním odpadem. Posuzuje se například i informování občanů o způsobech nakládání s odpady. Do soutěže O křišťálovou popelnici jsou automaticky zapojeny všechny obce, které jsou členy systému. Při hodnocení Eko-kom vychází z pravidelných výkazů obcí.
 
Průměrný Čech loni podle firmy Eko-kom vytřídil 38,9 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů, což bylo o 2,3 kilogramu víc než v roce 2010. V tříděném odpadu skončilo 72 procent nevratných obalů. Celková suma využitých odpadů z obalů v Česku se loni zvýšila o tři procenta na 621.273 tun.
 
V domácnostech podle statistiky Eko-komu loni aktivně třídilo 68 procent obyvatel Česka. Je to o dvě procenta víc než v předcházejícím roce. Počet barevných kontejnerů narostl koncem roku 2011 na 213.946, obyvatel ČR to k nim má ze svého domu v průměru 106 metrů.
 
V popelnicích na netříděné zbytky na jednoho Čecha připadá víc než 300 kilogramů odpadu ročně. Produkce komunálních odpadů patří k nejnižším v evropské sedmadvacítce, což souvisí s kupní silou, spotřebitelským chováním a četností výměny spotřebního zboží. Za klesající produkcí směsného komunálního odpadu stojí snaha o třídění, konstatovala vládní zpráva o životním prostředí za předloňský rok.
 
zdroj: ČTK