V květnu začne stavba cyklostezky spojující H. Králové a Kuks

Výstavba 26 kilometrů dlouhé cyklostezky mezi Hradcem Králové a Kuksem na Trutnovsku by mohla začít 1. května. Společnost Královéhradecká labská, která původně plánovala část stezky otevřít už letos v létě, věří tomu, že stavební práce skončí do konce letošního roku. ČTK to včera řekl předseda Královéhradecké labské a starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Obecně prospěšná společnost Královéhradecká labská musela letos zrušit původní výběrové řízení na zhotovitele stavby a vypsat nové. "Jako jedno kritérium jsme měli smluvní pokutu za nedodržení termínů výstavby, to však Evropská unie neakceptuje, proto nám administrátor dotace doporučil vyhlásit nové výběrové řízení," řekl Tuzar. Podle něj se do druhého výběrového řízení přihlásilo 11 firem, nyní se hodnotí jednotlivé nabídky. Vítězná firma by měla být známá v druhé polovině dubna.

Cyklostezka se zpevněným povrchem, která povede po břehu Labe, spojí krajské město s barokním hospitalem na Kuksu, kromě cyklistů by ji mohli využívat i bruslaři. "Většinou povede po stávajících turistických trasách na březích řeky, v Jaroměři bude nutné vybudovat podchod pod frekventovanou silnicí první třídy z Hradce Králové na Náchod," řekl Tuzar. Výstavba stezky podle původního projektu měla stát zhruba 80 milionů korun. Podle Tuzara je možné očekávat, že cena stavebních prací bude výrazně nižší.

Další významnou cyklostezkou, která by měla v Královéhradeckém kraji vzniknout, je spojnice mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, o jejímž vybudování se hovoří už několik let. Na vybudování 23 kilometrů dlouhé trasy bude potřeba podle odhadů 130 až 140 milionů korun.

zdroj: ĆTK