První otravu metylem hlásí Hradecký kraj, muž z Broumovska přežil

Královéhradecký kraj má první případ otravy metylalkoholem. Otráveným je pětašedesátiletý muž z Broumovska na Náchodsku. Od neděle leží v nemocnici Broumově a je mimo ohrožení života. Údajně se otrávil alkoholem od výrobce VAPA DRINK koupeným v obci Starostín. ČTK to řekla mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková. V Česku na otravu nebezpečným metanolem zemřelo 30 lidí.

Policie v bydlišti otráveného muže podle mluvčí zajistila zbylý pančovaný alkohol. "Zároveň jsme s okamžitou platností zakázali jeho další prodej v obchodě v obci Starostín, kde příbuzní poškozeného muže půllitrové lahve s 40procentním alkoholem s názvem "TUZEMSKÝ" a "VODKA JEMNÁ" od výrobce VAPA DRINK zakoupili," uvedla Ježková.

Muž podle svědků vypil půl litru rumu a pil také vodku. Všechny láhve, které policie zajistila, měly kolky. Policie, která informaci o otravě dostala od lékařů v úterý, o hrozbě otravy závadným alkoholem prostřednictvím obecních úřadů informovala obyvatele Starostína a okolí.
 
Celníci také v úterý zajistili v obchodu všechny další láhve alkoholu, který by mohl obsahovat jedovatý metylalkohol. "Jednou z velmi důležitých součástí vyšetřování jsou pro nás informace, kolik bylo závadného alkoholu prodáno a kam," uvedla mluvčí.
 
Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. "Případ je v prvopočátku šetření a z taktických důvodů k němu nelze v tuto chvíli sdělovat více informací," uvedla Ježková. Policie na případu spolupracuje s hygieniky, celníky, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a dalšími kontrolními orgány.
 
Policie už podle informací ČTK moravskou společnost VAPA DRINK vyšetřuje. Osmatřicetiletého jednatele firmy, která využívá prostory v obci Žeranovice na Kroměřížsku, policie obvinila z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Prý spolupracoval s dovozcem jedovaté směsi, kterou hlavní obvinění z takzvané zlínské větvě namíchali ve skladu v Opavě.
 
zdroj: ČTK