Nájem stadionu v H. Králové neplatí, spor město vyhrálo

Smlouva na nájem a rekonstrukci zimního stadionu v Hradci Králové mezi městem a firmou ABD Invest je neplatná. Nepravomocně o tom rozhodl hradecký okresní soud. Město tak spor o platnost smlouvy vyhrálo. Radnice letos prohlásila, že kontrakt z roku 2006 v hodnotě 600 milionů korun je neplatný. Firma ABD Invest se pokračování smlouvy začala žalobou domáhat u soudu. Soud v úterý žalobu firmy zamítl. Firma se proti rozsudku může odvolat.

Smlouva je podle soudkyně Markéty Šubové "absolutně neplatná", protože při jejím vzniku byl obejit zákon o veřejných zakázkách. Dala tak zapravdu městu Hradec Králové, které obejitím zákona o veřejných zakázkách také argumentovalo. Soudkyně v rozsudku zdůraznila, že cílem smluvního vztahu nebyl pronájem, ale provedení stavebních prací. Náklady na úhradu řízení soudkyně žádné straně nepřiznala. Zástupci ABD Invest ani Hradce Králové se vyhlášení rozsudku nezúčastnili.

Do nabytí právní moci se provoz stadionu podle mluvčí magistrátu Magdalény Vlčkové musí řídit soudy vydanými předběžnými opatřeními. "Pro hokejisty a ostatní bruslaře se zatím nic nemění," řekla. Soudní verdikt podle ní ukázal, že argumentace nového vedení radnice o neplatnosti smlouvy byla správná.
 
Podle dřívějšího vyjádření právního zástupce města Jana Hejdy byla radnice lidmi z okruhu firmy ABD při návrhu řešení rekonstrukce stadionu uvedena v omyl. Město pak místo zakázky na přestavbu stadionu vypsalo řízení na dodávku služeb, v němž zakázku získal městem oslovený jediný uchazeč.
 
Město ukončení smlouvy zdůvodňuje i tím, že rekonstrukce stadionu je údajně předražená o 100 milionů korun, a smlouva tak odporuje dobrým mravům. Argumentuje i tím, že stadion měla v době smlouvy s ABD již pronajatý jiná městská společnost. Tyto dvě okolnosti v rozsudku soudkyně v potaz nevzala.
 
Podle dřívějších vyjádření zástupkyně ABD Invest Hany Klusáčkové firma smlouvu a své povinnosti plní. Město podle advokátky firmy dosud pobíralo nájemné a v minulosti předkládané faktury nezpochybňovalo. Názor města o předraženosti firma odmítla a městem k tomu pořízený znalecký posudek označila za irelevantní. Poukázala také na to, že město v minulosti s firmou uzavřelo ke smlouvě šest dodatků a výhrady nemělo.
 
Po jednostranném ukončení smlouvy přestal městský hokejový klub firmě ABD Invest platit nájemné. ABD Invest pak dala klubu výpověď z nájmu a začátkem července zakázala klubu vstup na stadion. Klub se ale obrátil na soud a ten mu vydáním předběžných opatření užívání stadionu umožnil. Led na stadionu ABD vyrobila s několikaměsíčním zpožděním, a hokejisté proto museli do minulého týdne trénovat a hrát v provizoriu v malé hale či na jiných stadionech.
 
Kontrakt mezi městem a ABD Invest měl trvat do roku 2022. Projekt počítal s tím, že firma promění stadion v moderní arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun. Podle původních plánů měly náklady na rekonstrukci dosáhnout 273 milionů korun. Podle města bylo zatím prostavěno 211 milionů korun, ale skutečná hodnota díla je prý jen 110 milionů korun.
 
Rekonstrukci mělo město firmě splácet roční částkou 25 milionů korun. Dále město ročně platilo 12 milionů korun na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů.
 
zdroj: ČTK