Do ZOO Dvůr Králové se po 30 letech vrací hyeny žíhané

3. 07 2017 | Dvorská zoo po téměř třiceti letech obnovuje chov hyen žíhaných. Tyto šelmy připomínající psy dorazily do Dvora Králové ve čtvrtek 15. června a zatím si zvykají na nové prostředí v Pavilonu šelem. Ve dvorské zahradě mají tak návštěvníci možnost vidět už dva druhy hyen – žíhané a skvrnité.  

Zvířata, šestiletý samec Majabi a osmiletá samice Luca, pocházejí z rozdílných zahrad. „Každý má k dispozici svůj vnitřní box a venkovní výběh. Boxy i výběhy spolu vzájemně sousedí. Jakmile si zvířata zvyknou na nové prostředí, provoz i ošetřovatele, pokusíme se je poprvé spojit," říká zooložka Gabriela Linhart. Samce získala dvorská zoo z nizozemského Safariparku Beekse Bergen, samice dorazila ze zoo Twycross z Anglie.

Hyeny dorazily v pozdních večerních hodinách a noc strávily ve vnitřních ubikacích. „Protože obě zvířata vypadala přes noc poměrně klidně a sežrala připravenou krmnou dávku, rozhodli jsme se jim v pátek ráno otevřít vchod do venkovních výběhů.  První se na průzkum ven vydal Majabi, a to v pátek odpoledne. Během následujících dnů mohli návštěvníci ve výbězích vidět už obě zvířata. Zatím však zůstávají velmi ostražití a plaší a často se skrývají v keřích“ popisuje jejich první dny ve dvorské zoo Gabriela Linhart.

Hyeny žíhané jsou jediným druhem hyeny, který se mimo Afriku objevuje i v Asii. Na rozdíl od příbuzných hyen skvrnitých, které žijí ve velkých skupinách o několika desítkách jedinců, je tento druh spíše samotářský a vyskytuje se nanejvýš v párech nebo malých rodinných smečkách. V potravě nejsou příliš vybíravé – živí se drobnými savci, ale i bezobratlými, nepohrdnou však ani tlejícími mršinami nebo sladkým ovocem. Vyhledávají otevřené oblasti savan a stepí, přes den odpočívají v norách, aktivní jsou převážně v noci.

Poprvé byly hyeny žíhané do Dvora Králové dovezeny v roce 1980 z Bratislavy, celkem se tu během 80. let vystřídalo pět jedinců. V současné době chová tento druh kromě dvorské zoo také Zoo Jihlava, kde mají ve skupině sestru samice Lucy.

http://zoodvurkralove.cz

 

 
.

Speciály

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO