Do hotelu na Trutnovsku narazilo malé letadlo, 2 lidé zraněni

V Prostředním Lánově u Vrchlabí na Trutnovsku spadlo v sobotu odpoledne čtyřmístné letadlo Socata. Narazilo do hotelu, který byl téměř prázdný. Dvoučlenná posádka byla ve vážném stavu přepravena do nemocnice. ČTK o tom informovali záchranáři, policie a zástupce místního letiště. 

V havarovaném stroji byli šestasedmdesátiletý muž a šedesátiletá žena z Německa. Podrobnější vyšetření ukázala, že muž utrpěl poranění hlavy, hrudníku a krční páteře. Lékaři na traumacentru jej museli uvést do umělého spánku. Žena je na tom lépe, má pohmožděný hrudník a několik vyražených zubů. 

"Mužův stav není natolik vážný, aby musel být operován. Během několika dní se prospí a snad bude v pořádku. Má zlomený krční obratel, není ale ochrnutý. Má zlomená žebra, což je krutá bolest, která hodně ztěžuje dýchání," uvedl náměstek pro lékařskou péči Fakultní nemocnice v Hradci Králové Zdeněk Tušl. 
    
Podle starosty Lánova Jiřího Vancla pobývali němečtí manželé na místním letišti týden a zrovna v sobotu se vraceli domů. Hotel Harmonia leží pod horizontem letiště a pilotům neznalých terénu to může činit problém. Šestasedmdesátiletý muž byl podle starosty zkušený pilot. 
    
"Letadlo narazilo do hotelu ze severní strany do prázdného pokoje. Škoda bude asi 250.000 korun. V jižní části hotelu se konala smuteční hostina, lidem se nic nestalo. Hotel byl skoro prázdný, protože ještě není sezona," řekl Vancl. 
    
Německému páru se podle Jiřího Sochora z Letecké školy ve Vrchlabí nepodařil start. Čtyřmístné letadlo francouzské výroby se vůbec nedostalo do potřebné letové výšky, spadlo na zem a jelo dál, až narazilo do hotelu. "Štěstí bylo, že letadlo nemělo potřebnou letovou rychlost, jinak by nehoda byla vážnější," řekl ČTK Sochor. Německý pár měl v místním hangáru v Lánově nějakou dobu letadlo zaparkované. 
    
Hotel měl po nehodě poničenou střechu a pokoj v prvním patře, tak je spíš pravděpodobné, že v době nárazu byl ve vzduchu. Vše ale ukáže až vyšetřování nehody, které si převzali odborníci z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a policie s nimi spolupracuje. 
    
Policisté teď také vyšetřují, zda nebyly spáchány trestné činy ublížení na zdraví z nedbalosti a obecné ohrožení. "Pokud v nehodě hrála roli zdravotní indispozice pilota, trestný čin nepřipadá v úvahu," řekla policejní mluvčí Iva Ježková. 
    
Poslední vážná letecká nehoda se na východě Čech stala letos 9. března, kdy na Chrudimsku spadlo práškovací letadlo. Jeho pětapadesátiletý pilot zemřel. 
 
zdroj: ČTK